Co všechno čeká Drawka nra Tar-Enor během první návštěvy Soranu?

Zjisti víc

 

 

Abbie Emmons: Jak napsat prolog, který čtenáři nepřeskočí

Jak se vede, přátelé. Tady Abbie a opět odpovídám na vaše otázky ohledně a pomáhám vám, aby na vašem příběhu záleželo. „Potřebuju prolog ve své knize, abych popsal teroristickou organizaci, která je v příběhu klíčová. Mám ale pocit, že je to nuda a nikdo ani neotočí na další stránku. Jak docílíš opravdu zajímavého prologu?

No, jak uděláš cokoli zajímavým? Ukaž mi, proč mi na tom záleží. Tím, že mi ukážeš, proč na tom záleží postavám. Prology umí být pěkně zrádné, protože většina autorů má sklon udělat je jaksi odtažité a tajemné, což je ovšem recept na katastrofu. A katastrofou myslím to, že čtenáři nebudou pokračovat.

Pamatuj si, že tohle je tvůj háček. Tohle je tvoje příležitost vzít úplného cizince a vtáhnout je do tvého příběhu. Taky si musíte pamatovat, že v tomto bodě nevíš čtenář vůbec nic. Ten tajemný úvod může přijít zajímavý tobě, protože víš všechno, co se stane dál. Máš ten božský pohled na celý příběh. Jenže co osoba, která tohle neví?

Přesně to je čtenář na první stránce. Takže ne, nechtějí, aby autor popisoval organizaci, která bude mít význam až někdy později. Chtějí vědět, proč jim má na tomhle teďka záležet. A chtějí to vědět rychle. To neznamená, že nemůžeš na začátku prozrazovat informace, to samozřejmě jde. Potřebuješ ale, aby je čtenář vnímal jako důležité, tedy musí být důležité pro postavy.

Je třeba některý z postav členem této organizace? Nebo aspoň může být? Nebo může být uvnitř z nějakého jiného důvodu? Pokud je tohle ten případ, zkus, co to udělá, když odhalíš tuhle informaci skrze pohled postavy, které na tom záleží. Ještě lepší je, když to ukáže vnitřní konflikt té postavy. i tak to může být trochu strašidelné a tajemné. Potřebuješ se ale ujistit, že čtenář není zmatený a netápe v prázdnu.

Protože takový čtenář vždycky řekne NE. Takže udělej prolog významný pro postavy a bude to cokoli, jenom ne nuda.

Zdroj: AbbieEmmons

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Diane Callahan: Jak se donutit psát každý den

Diane Callahan: Jak se donutit psát každý den

"Není těžké se spisovatelem stát. Je těžké jím zůstat. Den za dnem, stránku za stránkou, povídku za povídkou, knihu za knihou." Harlan Ellison, Dreams With Sharp Teeth Možná jste tohle už slyšeli: "Napište milion slov, ta nejlepší, jaká umíte, pak je všechna zahoďte a...

Chris Fox: Cítíte se naprosto neproduktivně? Kde berete dopamin?

Chris Fox: Cítíte se naprosto neproduktivně? Kde berete dopamin?

Ahoj, jmenuju se Chris Fox a dneska se budeme bavit o dopaminu. Přesněji řečeno tedy kde ho vzít. Pokud se vám nedaří být ve svém životě celkově produktivní, pak je tohle nejspíš právě ten důvod. Když jsem se o tohle téma začal zajímat, tak jsem toho v uplynulých...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *