Kolik sil se skutečně účastní princovy výpravy?

Zjisti víc

 

Robert McKee: Vytváření postav

Otázka: Můžete mi dát nějakou radu ohledně vytváření postav?

Pokud jde o postavy, existuje tolik aspektů a charakteristik, na které je potřeba myslet, takže vám nemůžu poskytnout žádný konečný seznam. Ale přepokládám, že když myslíte vytváření postav, nemyslíte nějaké standardní podpůrné role, ale mluvíte o hlavních postavách. A pokud je tohle ten typ postav, o kterém se bavíme, moje první a nejlepší rada je naučit se myslet v rovině rozporů.

Tvořit dimenze postav tím, že budete neustále myslet na jejich vnitřní rozpory. Takže například v mnoha scénách nebo případech je hlavní postav velmi milá a příjemná, ale v různých případech se projeví naprosto krutě. Tedy rozpor mezi laskavostí a krutosti v jednom momentu, který staví vrstvy té postavy.

Staré pořekadlo praví, že konzistence je znakem malé mysli, ale vy chcete velkou mysl, tedy nekonzistenci i rozpory uvnitř lidských bytostí. Takže tohle je startovní bod – zkuste vytvořit vrstvy postavy právě skrze vnitřní rozpory v povaze postavy.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Shaelin Writes: Jak jako autor překonat perfekcionismus

Shaelin Writes: Jak jako autor překonat perfekcionismus

Roy: „A v nejvyšším bodě nápřahu přijde malé zaváhání. Pukrle bohům.“Molly: „Pukrle bohům?“Roy: „Jo. Bohům. Že jste omylná. Že dokonalost je nedosažitelná.“ Kevin Costner a Renné Russo, Zelený svět Ahoj tady Shaelin. Dneska si budeme povídat o tom, jak ve vašem psaní...

Ellen Brock: Jak strukturovat prostředek knihy

Ellen Brock: Jak strukturovat prostředek knihy

Ahoj lidi, tady Ellen Brock, editorka. Dneska budu mluvit o tom, jak má střed vašeho románu dvě sekce a jak vám porozumění těmto dvěma sekcím může pomoct napsat silnější román. Víc jak třetina Prostředek vaší knihy je 50 – 60 % vašeho příběhu. Někdy získají autoři...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *