Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Bookishpixie: O (příšerných) draftech/hrubopisech

Ahoj úžasná komunito, jse Ava Jae a jsou tu Bookishpixie. Minulý víkend jsem postovala srovnání Beyond the Red prvního draftu a první publikované stránky, a zatímco jsem si pročítala komentáře, trklo mě, že jsem o prvních draftech příliš nemluvila. Takže první verze/drafty.

Nutná nedokonalost

Jedna věc, kterou jsem se musela naučit brzo je, že drafty nemají být perfektní. Ve skutečnosti je jich většina dost hrozná. Řeknu to jednoduše: hodně draftů stojí za prd. Ale současně s tím jsem se musela naučit, že je to v pohodě, když jsou hrozně. Jako v červnu 2016, kdy tohle točím, jsem napsala 14tý hrubopis. A i tenhle 14tý, který jsem dopsala před měsícem, no, řekněme, že když jsem to dokončila, řekla jsem si, že nevím, jestli to někdy otevřu znova.

Proč? Protože i teďka si myslím, že ta první verze je hrozná. Jsou mé drafty teď lepší, než byly před asi deseti lety, když jsem začala psát? Jo. Jsou skvělé? Ne. Ale podstatné je, že jsem se musela naučit, že je to v pořádku, protože ty první verze prostě nejsou pro čtenáře, jsou určené pro vás, autory. Pointou draftu je dostat příběh na jedno místo a poznat, jakou knihu vlastně budete psát.

První osahání příběhu

A neříkám to kvůli pantserům – tedy těm, co nezápletkují – já zápletky dělám a stejně potřebuju první verzi, abych si líp osahala příběh, který budu tvořit. A pravdou je, že tenhle seznamovací draft je mnohokrát hrozná věc. Ale opravdu jediné, o co se během draftu musíte starat, je dát příběh z hlavy na papír Jsou vaše postavy nevyvinuté? Ok.

Je tempo příběhu naprosto strašné? Žádný problém. Potřebuje psaní samotné spoustu práce a ladění? Bez obav. Nezáleží, kolik problémů má první draft, nebo jestli jste připraveni ho hnedka skartovat, prostě pište. Moje největší mantra během draftu je “nelze editovat prázdnou stránku”. Často si musím sama připomenout, že je v pohodě, pokud je ten rukopis jen velká kupa odpadu na podpal. Potřebuju zesumírovat příběh, abych ho mohla ladit později.

Přijměte jeho roli

Takže pro ty z vás, co si myslí, že jsou mizerní autoři, nebo se koukají na svůj rukopis a zrovna ho chtějí hodit z okna, nebo sledují slavné autory a dumají “jak se sakra můžu kdy dostat aspoň na polovinu takové kvality?” prostě přestaňte, zhluboka se nadechněte, a uvědomte si, že to bude dobré. Každý někde začínal, a věřte mi, i ty vydané knihy, které zrovna čtete, měly dost mizerné první verze.

Takže napište ten totálně příšerný příběh s plochými postavami a kostrbatými dialogy. Napište tu super otřepanou scénu s okamžitou láskou a vším ostatním. Napište, cokoli potřebujete k tomu, abyste měli první draft. A jakmile jste na konci, dejte si přestávku a připravte se na revize. Protože teďka začíná ta skutečná práce. Takže tolik pro dnešek, nezapomeňte se podělit o dojmy do komentů a uvidíme se za týden.

Zdroj: Bookishpixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Rozbor rysů: Vítejte v superškole

Je něco trochu legračního a trochu víc děsivého na tom, že jedním z nejčastějších stresových snů dospělých i dětí je, že se vrátí do školy nepřipraveni na test, nebo nějak zapomenou celý třídní závazek, nebo brutálně zklamou učitele, nebo tak nějak všechno najednou....

WordNerds: Jak se během psaní vyhnout tlaku

WordNerds: Jak se během psaní vyhnout tlaku

Psací propad jsem měla opravdu dlouhou dobu. A jak se teďka z té jámy hrabu zase nahoru, uvědomila jsem si, že na svoje psaní kladu hodně nároků a tlaku. Na samotný proces, na knihy, na kterých pracuju, a celé se to stalo trochu ubíjející. Takže dneska vám trochu...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *