Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Chris Fox: Motivace aneb První krok je ten nejtěžší

Ahoj, tady je Chris Fox a zase jednou budeme mluvit o motivaci. Dneska o tom, že první krok je vždy ten nejtěžší. Opravdu je a tohle je pravda naprosto ve všech myslitelných aspektech života. Kdykoli chceme ve svých životech udělat významnou změnu, je první krok tím zdaleka nejtěžším.

Ten druhý je vždycky o moc jednodušší. Protože jak už jste na té cestě, jakmile jste se dostali do pohybu a překonali ten úvodní odpor inertnosti a dostali se do stavu Ok, opravdu tohle dělám, tak se začnou věci dít.

Takže naše největší dovednost je nejspíš schopnost opravdu jednat, pohnout se z místa, překonat odpor neaktivity a provést ten první krok. A pro mě osobně čím víc se do tohohle nenutím, tím těžší to je. Zvláště to platí u psaní. Když mám mezi novelami prostoje 3 týdny nebo měsíc, kdy se snažím sednout k tomu a něco napsat, je to pro mě hrozně těžké.

Naučil jsem se ale dostat do toho pohybu docela rychle a provést rychle ten první krok. A rozhodně mi to dobře posloužilo. A kdykoli ten první krok podniknete, začnou se dít opravdu dobré věci. Když se podívám na svou kariéru, která začala v roce 2014, bylo to před 7 lety a zrovna jsem oslavil 45.

Pamatuju si na začátek tohohle kanálu, kdy jsem neměl žádné sledující, ale rozhodl jsem se nahrávat videa – a udělat ten první krok. Pak to byl druhý, třetí a čtvrtý. A neříkám, že ty další jsou tolikrát a tolikrát snazší. Někdy se prostě necítíte na to udělat ten další krok. Kdy si řeknete, že už třeba nechcete psát nic dalšího. Ale to je úplně jiný boj, držet se dál a dál a snažit se vyhnout vyhoření.

Chci se ale soustředit na těžší část. Protože když se naučíte překonat odpor, když dokážete udělat ten první krok, pak když se dostanete do těch uzavřených chvil, kdy opravdu bojujete naprosto se vším, pak při restartu máte pořád tu schopnost udělat první krok.

Pak je prakticky jedno, o co se snažíte. Překonání prvního odporu a podniknutí prvního kroku je pro život naprosto kritická dovednost. A rozhodně doporučuju na tomhle obecně pracovat. Když to mám uchopit prakticky, tak se zamyslete nad tím, čeho chcete zrovna dneska dosáhnout. Jaký je váš hlavní projekt?

Je to kniha, kterou píšete? V jaké fázi ta kniha zrovna je? Jaký další krok potřebujete, abyste tu knihu posunuli dál? Nejspíš to bude znamenat generování nějakých dalších slov, pokud už ta kniha není dokončená. Jestli je, asi to bude znamenat nějakou editaci, vyleštění slov.

Ale ať už je ten další krok jakýkoli, jasně ho identifikujte a jděte ho provést. Když uděláte každý den jeden krok, tak se tam nakonec dostanete. Ale ten první je nejtěžší, proto ho udělejte už dneska. Dostaňte se na tu cestu, pokud jste sešli, vraťte se na trať. Berte to jako novou cestu a uskutečněte ji. A začněte stavět.

Na téhle cestě jsem už dlouho a teďka mám několik sérií, které potěšily desítky tisíc lidí. A všechno to začalo prvním krokem, když jsem si sedl ke klávesnici a řekl si, že nebudu psát nic takového jako vlkodlaky. A dneska jsem se toho tolik naučil, tolik jsem jako autor vyrostl a dostal jsem se tak daleko.

Ale po většinu života jsem naučil sám sebe ten první krok nepodnikat. Víte, protože největší výhodou toho, že ten první krok neuděláte, je, že si můžete říct, že jste neselhali. Když jste nic nezkusili, nic jste nezvorali. Život se do toho připletl. Důvod, proč nejsem slavný autor, a proč jsem tu knihu nikdy nedokončil, je protože X, kam můžete vložit jakoukoli životní výmluvu. A pak se ohledně toho budete cítit mnohem lépe.

Ale pravda je – a tohle jsem vždycky v koutku mysli věděl – že jsem jen potřeboval udělat ten první krok. Takže ho udělejte taky. Zapojte se do vlastní cesty, zlepšete své psací dovednosti. Udělejte něco, co vás posune směrem, který chcete jít. Udělejte první krok a využijete okamžitě ten pohyb k dalšímu kroku.

Zdroj: ChrisFox

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Wade: Dnešní téma jsou role ve vládě. A když říkám role ve vládě, tak myslím, jací lidé dělají co ve vládě, spíš než nějaká struktura vlády a jak jsou organizovaní ve větším měřítku. Stále se to tedy dotýká samotné struktury vlády, ale současně to trochu víc rozebírá,...

Alexa Donne: Tvrdé psací rady (hlavně pro novější autory)

Alexa Donne: Tvrdé psací rady (hlavně pro novější autory)

Tohle je vaše dávka tvrdé lásky, hlavně v případě, že jste noví autoři, kteří přemýšlí o psaní knihy nebo chtějí napsat knihu. Řeknu vám pár věcí, které potřebujete slyšet, nikoli takové, které chcete slyšet. Ale teta Alexa vám je dá přímo. První kniha je na prd, ale...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *