Co všechno čeká Drawka nra Tar-Enor během první návštěvy Soranu?

Zjisti víc

 

 

Writer´s Relief: 4 způsoby, jak dokončit novelu

Autoři začínají psát svůj příběh naplnění skvělými nápady a postavami, jen aby totálně vyprahli ještě předtím, než se dostanou na 50 000 slov. Tehdy se kolikrát zaseknou.

Máme pro vás 4 nástroje, kterými můžete překonat zásek a vrátit se k tvoření toho, co bude snad další světový bestseller!

  1. Hrajte si s možnostmi, pokládejte otázky sobě i postavám jako: “Co když?” a “Co se stane dál?”. Opusťte to, co se vám zdá jako správné hranice a hrajte si s možnostmi. Je to fér hra, protože všechno pak můžete doladit a doupravit. Třeba přidáte cestu časem a novou lásku, která přidá příběhu jiskru. Jak řekl Neil Gaiman, “Nápady přicházejí, kdy se jednoduše ptáte sami sebe.”
  2. Změňte úhel pohledu. Odhalte postavy a hlasy, které obklopují zápletku, místo toho, abyste se omezovali jen na svůj hlas jakožto vypravěče. Dostaňte se do hlavy kterékoli postavě, která s vámi bude mluvit. Naslouchejte padouchům. Nejlepší přítel, klidně i barista, může bojovat se zlem, způsobovat problémy, nebo vysvětlit, jak udělat dobrý kafe.
  3. Zaplňte mezery. Podívejte se na svůj příběh a zeptejte se: “Je potřeba nějaké pozadí?” Nerevidujte. Jen doplňte detaily, které jste třeba ignorovali, popisy, příběh, chybějící scény. Je to skvělý způsob přidání slov a objevování toho, co vám chybí.
  4. Rozšiřte dialogy. Přidejte rozmluvy nebo jen rozšiřte ty, které už máte a odhalte motivaci postav. Pomůže vám to dodat jim více dimenzí.

Zdroj: WritersRelief

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Wade: Dnešní téma jsou role ve vládě. A když říkám role ve vládě, tak myslím, jací lidé dělají co ve vládě, spíš než nějaká struktura vlády a jak jsou organizovaní ve větším měřítku. Stále se to tedy dotýká samotné struktury vlády, ale současně to trochu víc rozebírá,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *