Jak udržet mýty v chodu i při problémech?

Zjisti víc

 

 

Továrna na absolutno aneb Co s aktivním Bohem?

O dokonalém pohonu sní prakticky každý vědec. Jaká ale může taková dokonalost nést rizika?

Dokonalý zdroj

Továrník Bondy narazí jednoho krásného dne v novinách na inzerát. Jedná se o prodej velmi lukrativního vynálezu pro každý podnik, který z osobních důvodů ihned prodá inženýr Marek z Břevnova.

Bondy má tušení, že by mohlo jít o jeho starého kamaráda a tuší příležitost i možnou habaďuru. Vypravuje se tedy na místo a chce zjistit stav situace. Už ve sklepení továrny se setká s karburátorem a pocítí velmi zvláštní vnitřní rozpoložení. Marek mu sdělí, že jde o převratnou věc, která v sobě ale nese něco hrozného.

Premisa je vlastně jednoduchá. Dosavadní způsoby využití jakéhokoli paliva dovedou z jakékoli suroviny využít zhruba tisícínu. Markův karburátor využívá veškerý potenciál hmoty a ten ve sklepě jede už asi měsíc na jedinou putýnku uhlí.

Továrna na Absolutno

Jenže, jak už to tak bývá, je v tom háček. Dokonalým spalováním hmoty se totiž uvolňuje i ta původní energie, kterou hmota spotřebuje na to, aby se vůbec udržela pohromadě. Jakmile je veškerá hmota vytěžena, zůstává…vlastně absolutní nic.

Nic tak silné, až je Absolutnem, které se manifestuje. V případě Čapkova příběhu ryzí boží přítomnosti na Zemi.

Co s aktivním Bohem?

„Našeho šéfa nikdy nikdo neviděl.“

Martina Viktorie Kopecká, Všechnopárty

Veškeré náboženské skupiny a později i organizované církve pracují s nějakým božím konceptem. Vysvětlují pomocí něj události ve světě, vznik světa i člověka a pomocí přikázání pak udržují morálku obyvatel. A obyvatele pod nějakou mírou kontroly.

Co by se ale stalo, kdyby byl Bůh skutečně přítomen? Protože Markův karburátor se nevyhnutelně rozšíří, začne boží energie za chvíli doslova tryskat na každé ulici. To je následně problém prakticky pro každou složku společnosti, církev nevyjímaje. S aktivní boží přítomností si totiž tato organizace neumí moc poradit, nikdy s ní nepočítala.

A to, co se nejdříve zdá spásou lidstva, zakrátko způsobí chaos po celém světě, protože pouhým náboženským vytržením jednotlivců to nekončí…

Kritika i humor

Čapek využívá utopický koncept ke kritice nacionalismu, klerikalismu a společnosti. Současně s tím přichází nádherné humorné situace, když si jednotlivé typy lidí přebírají boží přítomnost. Prakticky všichni na světě totiž po nějaké formě toho, co se vlivem Absolutna odehrává, touží, případně to hlásají. Když k tomu však reálně dojde, je to katastrofa, nikoli požehnání.