Která ze dvou technologí dokáže přežít sama o sobě?

Zjisti víc

 

 

Létající Čestmír aneb Květiny a dětské sny

„Létající Čestmír léta tam a zpět,
já ho podezřívám, že zná jiný svět“

Co nám režisér Václav Vorlíček nabídl tentokrát?

Fantazie pánů Vorlíčka a Macourka se tentokrát vydala do malého městečka za partou dětí a jejich učiteli a rodiči. Co z toho bude za dobrodružství?

Trnka a Modrý kámen

Čestmír Trnka je kluk jako ostatní. Akorát si občas docela rád vymýšlí a obecně má bujnou fantazii, kterou používá k různým výmluvám. A jak se tak jednou vypravuje do školy, vezme to zkratkou, protože by jinak přišel pozdě. Jak už to tak v příbězích bývá, kdo se vydá do neznáma, obvykle narazí na něco zajímavého.

Náš Čestmír narazí na modré záblesky a kus zvláštního modrého kamene. Ten se zvětší a chlapce vcucne. Za moment ho zase vrátí, ale uvnitř kamene plyne čas jinak a Čestmír si přináší první semínka zvláštních květin. Jednu, která dovoluje létání, druhou, po které se stane na nějaký čas dospělým.

Jeho historce o meteoritu samozřejmě nikdo nevěří a i jeho kamarádi ho berou s velkou rezervou. Trnka je ale přesvědčí a přiletí k nim domů. Trojlístek tak objevuje nové možnosti a začínají první peripetie, záměny a nedorozumění.

Učitel Filip, další květiny a rodina Blechů

Další, kdo se časem s Modrým kamenem setká, je nový učitel Filip, který si kromě jiného velmi dobře rozumí s Čestmírovou starší sestrou Zuzankou.

Ačkoli přinese z nitra kamene další semínka květin, jsou jakékoli dobrotivé plány překaženy ctižádostivým holičem Blechou. Ten semínka ukradne a využije k proslavení své rodiny sestávající z drbající Ivy Janžurové a syna Oscara, nejhloupějšího žáka třídy, do které chodí i Čestmír.

Zkostnatělost dospělých versus dětská představivost

Létající Čestmír je kromě příběhu o hamounovi, který se sám vytrestá, také krásnou alegorií na téma dětské schopnosti vidět dál než mnozí dospělí a na to, jak často dospělost z člověk tuto schopnost vysaje a utlumí ji v něm. Role osoby, která o ni nepřišla přes svůj pokročilý věk, je profesor v podání Jiřího Sováka, který dětem pak v mnoha plánech i pomáhá a sám se nakonec…no, ale to už je jenom drobnost…