Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Amber – deset výprav mezi světy

 ,,Jediný skutečný svět, všechny ostatní jsou jen stíny.“

Ačkoli má tato série jedny z nejpodivnějších obálek, jaké lze asi ve fantastické literatuře najít, jedná se zároveň o jednu z nejlepších a nejoriginálnějších sérií, jaké kdy byly vůbec napsány. Předně musím upozornit na to, že jeho jména se skutečně čte Zelazny, nikoli želazny nebo dokonce železný, jak jsem už několikrát zaslechl. Trhá to uši.

Jeho otec emigroval v mládí z Polska, autor sám se již narodil v Ohiu.

Protože pro celou jeho tvorbu je charakteristické stírání a zamlžení hranice mezi fantasy a science fiction, je často označována jako science fantasy. Navíc se mu povedlo neuvíznout při psaní v pasti jedné série a vyhnul se tak tomu, že by po něm jeho fanouši chtěli stále to samé.

Amberská série zahrnuje deset knih. Prvních pět jsou tzv. Corwinovy kroniky, podle prince, který je sepsal. Druhou pětici tvoří Merlinovy kroniky, přičemž jejich hlavní hrdina je Corwinovým synem.

Universum je založeno na půvabné premise mnohovesmíru. Amber je jediným skutečným světem. Svou existencí vrhá ovšem nekonečně množství stínů, tedy alternativních verzí sebe samého, mezi které spadá i naše Země. Královská rodina je nadána schopností mezi těmito stíny cestovat. Sami pak vládnou rozličnými schopnostmi – nadlidskou silou, výkonností, magií a dalšími vymoženostmi. Na Amberu samotném fungují jak různé formy magie, tak i některé technologie. Naopak zde například nefunguje náš střelný prach, ale lze využít některé jeho alternativy, takže za určitých podmínek mohou zde, ve fantastickém království, fungovat například palné zbraně.

Jako je Amber ztělesněním dokonalé harmonie, jsou Dvory Chaosu ležící na opačné straně vesmíru, jeho protipólem. Paradoxně jim ale vládne celkem spořádaná rodina, na rozdíl od rozhádané dynastie Amberitů. Pokud by se Zelazny vyžíval více v intrikách a přidal popisy zabíjení a souloží, mohl ve své době rozjet vlastní hru o trůny. Lidí na to měl dost.

Dnes je již celkem raritou původní vydání prvního dílu série. Poté, co převzal celý projekt Classic Books, změnily se obálky i název. První díl je zatím stále v distribuci pod názvem Devět princů Amberu. V antikvariátech nebo na aukcích lze ovšem stále občas narazit na původní verzi, Vládci stínů, na jehož obálce stále vesele září černá limuzína a vedle ní jezdec v brnění. Tato obálka nádherně demonstruje to, co je typické pro celou sérií. Pokud je vaše fantazie schopná akceptovat programátora v obleku, který diskutuje s mluvící sfingou o komplikované hádance, má přístup k superpočítači cestujícímu mezi světy a v rukávu má živý řetěz, pak se vám Amber bude líbit. Vždycky, když už si myslíte, že vás autor nemůže překvapit, vypálí vám dokonale rybník. Něco jako Doctor Who.

A už prvním popisem procházení Vzorem, popisem Tir na Nog´th, přízračného měst na obloze, nebo královských trumfů, karet, kterým spolu komunikuje královská rodina.

Tak jen nechte Pana Zelaznyho, ať vás milosrdně opřede pavučinou své fantazie.