Tradičně založený rytíř svěří svému synovi úkol dědený v rodině po generace. Ale je ten úkol opravdu správný?

Zjisti víc

 

 

BookishPixie: Jsou psací kurzy nezbytné?

Nedávno jsem udělala vlog na téma, jestli si myslím, že je nezbytné jít na výšku, aby vás vydali. A i když je krátká odpověď „ne“, dneska se chci věnovat příbuznému tématu. Tedy konkrétně, jestli pomáhá absolvování nějakého psacího kurzu?

Osobně mám bakaláře z anglické literatury a aktuálně si dělám titul v psaní dětských knih. Zmiňuju to proto, že ano, absolvovala jsem psací kurzy a vzdělání. Nicméně jsem se do tohohle pustila až v době, kdy už jsem měla agenta, a posuzovali můj rukopis. Tohle zmiňuju proto, že chci zdůraznit, že na 100 % není potřeba absolvovat jakékoli kurzy o psaní, aby vás někdo vydal.

Různorodost a kritika

Kreativní kurz, na kterém jsem byla, byl dobrý a dostala jsem spoustu cenné kritiky. Což je vždycky příjemné, protože kritika je dobrá věc. Neřekla bych ale, že to způsobilo nějaký výrazný rozdíl. Hlavní důvod je, že to pokrylo především základy, které jsem se tehdy už učila sama. Kdybych v té době nestrávila už skoro dekádu vlastním studiem psaní, pak by to rozhodně pomohlo víc.

Univerzita byla ovšem něco naprosto jiného. Hlavním důvodem bylo to, že jsem se konečně mohla soustředit na to, co mám opravdu ráda, v akademickém prostředí. Což byla právě dětská literatura. Takže Young adult a cokoli pro mladší ročníky. Tenhle program mě vyhodil z mé komfortní zóny, což vždycky opravdu vítám. Takže jsem se mnohem víc zapotila a zjistila jsem, že mi to takhle opravdu vyhovuje.

Kritika a zpětná vazba tu taky byly velmi užitečné, hlavně protože jsem spolupracovala s dalšími autory. S takovými, kteří byli psaní opravdu oddaní. To byl rozdíl oproti předchozím kurzům, které si dotyční brali jen jako bokovku. Další důvod, proč to bylo opravdu užitečné, bylo, že jsem si tam těch předmětů vzala několik. Předtím to bylo jen Tvůrčí psaní. Tady jsem měla Psaní I, Psaní II a mnoho dalších přístupů, které šly za základy, které jsem už znala a byly tak mnohem přínosnější.

Samozřejmě jsme se zabývali i základy, ale bylo to jen zopakování mých základů, což taky občas neškodí.

Takže sečteno a podtrženo, jsou jakékoli psací kurzy nezbytné? Absolutně ne.

Mohou vám pomoct? Ano.

Zdroj: BookishPixie

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Brandon Sanderson: Nápady jsou laciné

Brandon Sanderson: Nápady jsou laciné

Nápady. Jedna věc, která vám musí projít hlavou, je, že nápady jsou obvykle laciné. (Trable s tabulí: Sakra tohle maže fakt blbě. Zkusím tyhle. Píšou tam suché smazání, nepíšou tam „trvalé, na nic s tim nepište) Jedna věc, kterou je potřeba překonat, je myšlenka, že...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *